world live score

NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE

FORTUNA

  

RSS

RSS

Player Story

Ve věku 48 let dnes 10.08.2010 po dlouhodobé těžké nemoci zemřel bývalý mistr světa v cyklokrosu Radomír Šimůnek starší. Jeho tělo našla bez známek života zhruba ve čtyři hodiny ráno jeho manželka...


Šímůnek byl českou cyklokrosařskou ikonou 80. a 90. let. Po titulu juniorského mistra světa v roce 1980 získal brzy i dvě seniorské zlaté medaile mezi amatéry. Vrcholem jeho kariéry byl titul mezi profesionály z roku 1991. O rok později usmrtil při autonehodě u Cerhovic tři lidi a byl odsouzen k nepodmíněnému trestu.

 

 

Synovec dvojnásobného mistra světa Miloše Fišery vydržel u cyklokrosu aktivně do čtyřiceti let. Poté plynule přešel do role trenéra svého syna Radomíra, který v současné době jezdí za belgickou stáj BKCP-Powerplus.

"Málokterý český sportovec dokázal vybojovat tolik úspěchů jako Radek. Byl to obrovský talent, talent od přírody, ale stejně tak nesmírně poctivý závodník v tréninku," řekl předseda cyklokrosové komise svazu Čestmír Kalaš.

 

I podle Petra Kloučka, jenž se Šimůnkem závodil a v závěru jeho kariéry jej vedl jako trenér, český cyklokros nikdy neměl takový talent. "A nechci jej srovnávat ani se Štybarem, který to, co zatím dosáhl, má mnohem více vydřené," zdůraznil Klouček, který po lednovém světovém šampionátu v Táboře uvolnil místo reprezentačního kouče.

"Já jsem s ním jezdil, hodně jsme kamarádili, byl to hrozně fajn kluk. Jako trenér jsem s ním zažil závěr jeho hvězdné kariéry. Na mistrovství světa v dánském Middelfartu v roce 1998 jej jen pád v posledním kole připravil o stříbro. Byl výborný po technické stránce, měl velmi dobrou fyzickou kondici a takticky na něj nikdo neměl," dodal Klouček.

Šimůnek byl šampionem mezi juniory, amatéry i profesionály !!

Radomír Šimůnek byl před 11 lety zvolen nejlepším českým cyklistou 20. století. Čtyřnásobný mistr světa v cyklokrosu zažil během dlouhé sportovní kariéry radost i bolest, když zavinil smrtelnou dopravní nehodu a byl odsouzen k nepodmíněnému trestu. Rodinnou štafetu po sportovci, který dnes po dlouhodobé těžké nemoci zemřel, převzal jeho syn Radomír Šimůnek mladší.

Šimůnek se na mezinárodní scéně poprvé prosadil při mistrovství světa 1979 ve Španělsku, kde skončil čtvrtý mezi juniory. O rok později ve švýcarském Wetzikonu už získal titul juniorského mistra světa. Přechod z juniorské kategorie mezi muže bývá zpravidla těžký a Šimůnek nebyl výjimkou: na svém prvním seniorském MS dojel až jedenadvacátý.

Adaptoval se ale za pouhý rok. Na mistrovství světa ve francouzském Lanarvily v roce 1982 dojel druhý, porazil ho jen jeho strýc Miloš Fišera. Amatérské mistrovství světa v anglickém Birminghamu o rok později vyhrál. V nizozemském Ossu dokázal triumf zopakovat, pak ale jeho skvěle rozjetou kariéru přerušily zdravotní patálie.

Nejprve se léčil s těžce poraněnou kolenní čéškou a po necelém roce opět musel několik měsíců nuceně odpočívat po potížích se zánětem srdečního svalu. Po uzdravení vybojoval v roce 1989 amatérské stříbro a rozhodl se pro přestup k profesionálům.

První rok se mezi elitou cyklokrosu rozkoukával a na šampionátu ve španělském Getxu dojel sedmý. V nizozemském Gietenu v roce 1991 už všem soupeřům ukázal záda a stal se jediným cyklokrosařem, který vyhrál mistrovství světa mezi juniory, amatéry i profesionály. V témže roce byl vyhlášen nejlepším sportovcem Československa.

Nedlouho poté se mu zhroutil svět. Večer 19. listopadu 1992 na silnici Praha-Plzeň nedaleko Cerhovic ve velké rychlosti zavinil dopravní nehodu, při níž zemřeli tři lidé. Byl odsouzen na osmnáct měsíců nepodmíněně a v únoru 1994 nastoupil do věznice ve Všehrdech u Chomutova.

V červnu téhož roku mu však prezident Václav Havel udělil milost, byť první žádost o ni zamítl. Během necelých čtyř měsíců ve výkonu trestu směl Šimůnek téměř každý den trénovat.

Po návratu k závodění se potýkal s psychickými problémy a na mistrovstvích světa většinou obsazoval pozice v druhé desítce celkového pořadí. Nejlépe dojel sedmý ve Spišské Teplici na Slovensku v roce 1999 a pátý o rok dříve v dánském Middelfartu, kde jej o medaili připravil zaseknutý řetěz 300 metrů před cílem.

S aktivní kariérou se rozloučil v roce 2002, po 24 letech závodění. Poté trénoval syna Radomíra a podnikal s cyklistickým vybavením.

Sedminásobný mistr republiky, čtyřnásobný mistr světa a trojnásobný vítěz cyklokrosové série Superprestige Radomír Šimůnek se narodil 8. dubna 1962 ve Vrchlabí. Byl ženatý, s manželkou Janou měl syny Radomíra a Dannyho. Měl rád komedie Vlasty Buriana, písně Karla Gotta, svou zahrádku a také automobily. 


 

Talentovaný hokejista, na rozdíl od mnoha svých vrstevníků se navíc výborně učil. Snil o tom, že jednou bude hokejovou hvězdou. Budoucnost měl otevřenou.  Jeho sen se mu však nesplní. Čtrnáctiletý slovenský talent Erik Lyócs byl v neděli 16.5.2010 poblíž svého bydliště v Košicích nalezen v kaluži krve mrtev.


Smrt mladíka však zahaluje závoj nevyjasněných okolností. Mladý hokejista zahynul po pádu z okna, zda se tak však stalo z důvodu neopatrnosti či se jednalo o sebevraždu, není jasné.

Tragická událost se udála krátce poté, kdy se Erik pohádal se svým otcem. "Budu si to vyčítat do konce života. Nejradši bych vrátil čas a všechno změnil. Ale to nejde," řekl zdrcený otec mladého hokejisty Tibor Lyócsa.

Podle otce to mohla být právě vzájemná hádka, která přinutila jeho syna vyskočit z okna. Nevylučuje však ani jiné důvody. "Nevím, co se však mohlo stát. Ve škole měl samé jedničky a dařilo se mu i v hokeji," nechápe nešťastný Tibor Lyócs.

Že byl Erik velkým příslibem pro slovenský hokej, potvrzuje i jeho trenér Vladimír Šandrik. "Byl velice pracovitý a snaživý. Nic neošidil. Měl všechny předpoklady pro další sportovní růst," říká šokovaný trenér.

"Bylo vidět, že se každým rokem zlepšuje," doplňuje i jeho další trenér z mládežnických let Juraj Boldiš.

 Hádka mezi otcem a synem se údajně strhla kvůli propálenému koberci. "Erik sem přišel s partou kluků, když jsme nebyli doma. Nechtěl jsem, aby se s nimi stýkal. Asi se před nimi chtěl předvést a ukázat, že není žádný šprt. Syn mi však slíbil, že už se s nimi stýkat nebude," vysvětluje Tibor Lyócs.

"Možná jsem reagoval poněkud prudčeji. Utekl z domova a pak už nereagoval ani na telefon a tak jsem se ho vydal hledat. Jeho děda ho hledal po nákupních centrech, ale nenašli jsme ho. Asi po dvou hodinách k nám přišli policisté a řekli, co se stalo," dodává otec mrtvého chlapce.

"Věřím, že policie objasní, jak Erik ve skutečnosti zemřel," odmítá připustit možnost synovi sebevraždy Lyócs.

Mrtvé tělo Erika již bylo podrobeno bližšímu zkoumání a nebyla na něm zjištěna žádná zranění způsobená cizí osobou. Vyšetřovatel začal stíhání pro zločin zabití," uvedla košická policejní mluvčí.

Ze smrti chlapce jsou zdrceni i jeho spolužáci a učitele základní školy na Považskej ulici. "Nedokážeme se z toho vzpamatovat. Je to velmi těžké," obtížně hledají slova pedagogové. Na památku tragické smrti spolužáka jsou na Erikově lavici položené květiny a vedle chlapcovi fotografie hoří svíčka.


1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
 
NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE