RSS

Player Story

Phillip O’Donnell (*25. březen 1972, Bellshill, Velká Británie - 29. prosinec 2007, Wishaw, Velká Británie) byl skotský fotbalový záložník.

Kariéra

První ligové kroky udělal O’Donnell v týmu FC Motherwell, se kterým dokázal vyhrát Skotský pohár a byl zvolen nejlepším mladým hráčem ve skotské lize. Jeho výkonů si všimlo vedení slavnějšího Celtic Glasgow a v roce 1994 jej angažovalo do svého týmu, kde vydržel následujících 5 let. Po těchto pěti letech odešel hrát poprvé mimo Skotsko a to do anglického Sheffield Wednesday. Zde však za 4 sezony odehrál pouze 20 zápasů a byl uvolněn jako volný hráč v roce 2003, kdy Sheffield sestoupil do nižší soutěže. Phil se vrátil do FC Motherwell, kde hrál až do konce roku 2007. Vysloužil si zde i přezdívku "Strýček Phil", jelikož hrál ve stejném týmu, jako jeho synovec David Clarkson.

Reprezentace

Phil za skotskou reprezentaci odehrál jeden zápas, za výběr do 21 let odehrál utkání 8.

Smrt

O’Donnell zkolaboval během zápasu proti Dundee United pět minut před tím, co měl být střídán. Oživovací pokusy trvaly přímo na hřišti něco okolo pěti minut, než byl přenesen do připravené sanitky, která ho převezla do nemocnice v Wishaw. V 17:18 toho dne byl prohlášen za mrtvého. Bylo mu 35 let, měl ženu a čtyři děti. Příčinou smrti bylo selhání srdce.

Po jeho smrti přicházely do Motherwellu lítostné dopisy i od fanoušků z Korei, Ukrajiny, přišly i dopisy od fanoušků klubu FC Sevilla, kde v létě 2007 stejným způsobem zemřel fotbalista Antonio Puerta. Většina zápasů skotské ligy byla zrušena, v jiných se držela minuta ticha, stejně tak i v lize anglické. Skotský útočník James McFadden uctil jeho památku vstřelením branky a vztyčením prstu k nebi při zápasu anglické Premier League mezi Evertonem a FC Middlesbrough. Ředitel FC Sevilla Ramon Rodríguez Monchi projevil lítost nad touto ztrátou a řekl, že jeho klub bude Motherwellu pomáhat, jak jen to půjde, jelikož si nedávno prožil stejnou tragédii.

Personal information
Full name Phillip O'Donnell
Date of birth 25 March 1972(1972-03-25)
Place of birth    Bellshill, Scotland
Date of death    29 December 2007 (aged 35)

Antonio Puerta

Fotbalista FC Sevilla Antonio Puerta zemřel. Dvaadvacetiletý španělský hráč podlehl srdečním problémům 28. srpna 2007.

První utkání nového ročníku španělské ligy. Na stadionu Sanchéze Pizjuana hraje domácí FC Sevilla s Getafe. Ke konci prvního poločasu dobíhal domácí bek Antonio Puerta k vlastní brance, kde se mu podlomily nohy a omdlel. Díky okamžité akci spoluhráčů a lékařů přišel k vědomí a odešel do útrob stadionu, aniž by tušil, že vidí své fanoušky naposled. Po třech dnech urputného boje o život jeho srdce dotlouklo…

Jeden z největších talentů současného španělského fotbalu se narodil 26. listopadu 1984 nedaleko stadionu FC Sevilla, ve čtvrti Nervión a za stejnojmenný tým podnikl první krůčky k velkému fotbalu. Jeho schopnosti zanedlouho zaujaly skauty sevillského týmu a mladičký Antonio zamířil do žákovských kategorií FC Sevilla. Klubu ze stadionu Sanchéze Pizjuána pak zůstal věrný po zbytek života. Premiéru ve španělské první lize si odbyl v sezóně 2004-2005, kdy mu dal důvěru tehdejší trenér Sevilly Joaquín Caparrós v zápase proti Málaze. Nevyhýbaly se mu ani pozvánky do juniorských kategorií národního mu?stva, s nímž získal zlatou medaili na Středomořských hrách, pořádaných v Almerii roku 2005. O rok později, v říjnu 2006, ho povolal reprezentační kouč Luis Aragonés k prvnímu zápasu za áčko Španělska na kvalifikaci ME proti Švédsku. Puerta tehdy nahradil na soupisce dalšího sevillského odchovance José Antonia Reyese. Do historie klubu svého srdce ovšem vstoupil Antonio Puerta již v dubnu 2006, kdy v prodloužení semifinále poháru UEFA proti Schalke 04 nechytatelným volejem rozhodl o postupu Sevilly. Ve finále této soutěže pak tým z metropole jižního Španělska rozdrtil anglický Middlesborough a po dlouhých šedesáti letech získal do svých vitrín novou trofej. V té době už byl Antonio Puerta nedílnou součástí sestavy andaluzského klubu, který pod vedením trenéra Juande Ramose získal za patnáct měsíců pět domácích i evropských titulů. Vedle obhajoby vítězství v Poháru UEFA pomohl Antonio Puerta Seville k zisku evropského a španělského Superpoháru a španělského poháru Copa del Rey. Nadějnou kariéru Antonia Puerty nenarušily ani dvě nečekané slabosti ještě před osudným zápasem Sevilly s Getafe. Mladý fotbalista po nich byl pokaždé podroben zevrubnému vyšetření, které ovšem neodhalilo žádné závažné onemocnění a vše bylo přičteno na vrub tropickým vedrům. Antonio Puerta byl na vrcholu sil a před sebou měl skvělou budoucnost. Bohužel, vše dopadlo jinak a my můžeme po jeho tragickém skonu na hráče s “diamantovou levačkou” pouze s vděkem vzpomínat. Hasta siempre, Antonio.

Full name Antonio José Puerta Pérez
Date of birth 26 November 1984(1984-11-26)