world live score

NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE

FORTUNA

  

RSS

RSS

Czech Republic

... Jablonec FK

official website

 

 

 

Club history:

Historie jablonecké kopané:

 

První zmínku o jablonecké kopané zaznamenáváme roku 1921, kdy byl založen první fotbalový klub.

Slavnější a významnější kapitoly se začaly psát až po osvobození, kdy na sever proudili první osídlenci. Již 5. června 1945 se sešlo první zasedání NV, které mimo jiné řešilo i sportovní budoucnost města. Byl založen Český sportovní klub v čele s Maxem Adamírou a novým azylem kopané se stala dnešní "Střelnice".

Dalším mezníkem se stal 25. říjen 1945, kdy byl založen fotbalový klub SK Jablonec nad Nisou s duší L. Čulíkem a M. Adamírou. Jablonecký fotbal kráčel historií až do roku 1963 v němž Čulíkova parta Jiskry Jablonec vstoupila do ligové společnosti.

Od roku 1969, kdy vznikla II. celostátní liga a své jméno s fotbalem spojil místní podnik LIAZ, usilovali fotbalisté každoročně o postup do elity.

Úroveň jablonecké kopané měla pod hlavičkou TJ LIAZ vzestupnou tendenci, která vyvrcholila v roce 1974 postupem do I. celostátní fotbalové ligy pod vedením zasloužilého mistra sportu Ladislava Nováka. Dres Jablonce oblékala celá řada vynikajících hráčů: Pluskal, Novák Láďa, Havránek, Kvaček, Kraus, Dočkal. Z mladších to byli Rudolf a Petr Svobodové, Jebavý, Vošta, Čmarada, Majer, Jelínek, Frydrych, Šrejma, Kopenec, Češek, Z. Klucký, Jánoš, Hromádko, Horváth, Fukal, Holub.

Bohužel I. liga vydržela v Jablonci pouze 2 roky a návrat na vrchol nepřicházel tak rychle, aby podpora LIAZu neochabla. A tak následovala cesta dolů, až do III. nejvyšší soutěže, kde se zastavil klub v sezoně 1990/1991.

V následující sezóně, kdy se do čela klubu postavil mladý, odvážný a dynamický funkcionářský tým v čele s M. Peltou, se podařilo jablonecký fotbal doslova zachránit a výsledkem byl velmi rychlý postup do vyšší soutěže. V sezóně 1992/1993, která byla poznamenána rozdělením republiky a reorganizací I. ligy, unikl jabloneckému týmu postup do nejvyšší soutěže o vlásek v baráži s Bohemians Praha. Následující fotbalový rok, jakoby načasovaný přesně po 20 dlouhých letech, znamenal postup do I. ligy kopané.

V roce 1997 se klub transformoval na akciovou společnost a změnil tak název na FK Jablonec 97. Pod tímto název hrál dlouhých 11 let a k další změně došlo až v době vrcholící krize sklářského a bižuterního průmyslu na konci prvního desetiletí 21. století. Společnosti  typu  Jablonex si již nemohly dovolit podporovat fotbal jako v minulosti, a tak vedení muselo začít hledat nového silného partnera. Tím se nakonec v roce 2008 stal gigant v oblasti stavebnictví Baumit, který podepsal s klubem tříletou smlouvu a jeho název se začlenil do jména klubu. Od sezóny 2008/2009 tak působí prvoligový tým v nejvyšší soutěži pod názvem FK Baumit Jablonec  a.s.. V této sezóně se také poprvé v historii změnil název stadionu na Chance arena. Samozřejmě, že největší pozornost je upřena na "A" mužstvo, ale ke klubovému životu patří i mládežnický úsek, který má 4 družstva dorostu a 9 žákovských mužstev včetně přípravky.

 

 


 

 
NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE