world live score

NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE

FORTUNA

  

RSS

RSS

Czech Republic

... Mladá Boleslav FK

official website

 

 

 

Club history:

Historie FK Mladá Boleslav:

 

Rok po ustavení Českého fotbalového svazu (1901) se nechali u něho zaregistrovat studenti mladoboleslavského reálného gymnázia (1902) a tak STUDENTSKÁ XI. byla prvním oficiálním klubem v tomto městě, i když před tím jich zde hrála řada neregistrovaných. Na otázku jak se dostala tato anglická hra do Mladé Boleslavi odpověděli historici, že pravděpodobně z nedaleké Loučeně, kde z popudu tří anglických hostí knížete Thurn-Taxise vzniklo roku 1889 zámecké mužstvo, ve kterém hráli jak Angličané, tak Češi.

Po pěti letech se první studentský klub přetvořil v S.K. Ml.Boleslav., který se stala základem příštího MLADOBOLESLAVSKÉHO SK (zkráceně Mlado), který byl založen roku 1910. Krátce po skončení první světové války vznikla roku 1919 ASTON VILLA MLADÁ BOLESLAV. Jak modrobílé Mlado, tak zelenobílá Astonka spolu sváděly urputné boje, které si v ničem nezadali s derby zápasy pražských S. Za první republiky a krátce po druhé světové válce se sportovní příznivci v Mladé Boleslavi dělili v podstatě na tábory příznivců Astonky a Mlada, i když zde existoval i třetí SLAVOJ MLADÁ BOLESLAV, který vznikl také roku 1919.

Tam, kde bývalo jeho hřiště se dodnes říká na Slavoji a tak po tomto klubu zůstal název jedné části města. (Ale i po Astonce zůstala jeho poslední hřiště, které patří odbornému učilišti).

Rivalita vrcholila v protektorátních letech, kdy se oba největší boleslavské kluby dostaly do kvalifikace o účast v první lize, ale jak Mladu v roce 1942, tak Astonce v roce 1944 byl osudný Rakovník, přes který tato boleslavská mužstva nepřešla, ale například domácí remízu Astonky 1:1 vidělo 5 tisíc diváků.

Pokud se týká návštěvnosti, rekord zřejmě drží rivalský duel Mladoboleslavského SK s Aston Villou MB (1:1), který vidělo v roce 1942 dnes neskutečných 8 tisíc diváků.

Po květnu 1945 se boleslavské kluby snažili navázat na nedávnou úspěšnou činnost, ovšem v té době řada lidí, tedy i sportovců odcházelo osídlit české pohraničí a divizní příslušnost (v této době druhá nejvyšší soutěž) si uchovala jen Astonka, ve které hráli výborní hráči jako např. J.Kalčík, M.Kubelka, J.Hrubý, F.Šichta, L.Masopust...

 

Pokračování a mnohem více na http://www.fkmb.cz/klub/historie.php

 

 


 

 
NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE