world live score

NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE

FORTUNA

  

RSS

RSS

Czech Republic

... Olomouc SK Sigma

official website

 

 

 

Club history:

Historie SK Olomouc ve zkratce:

V září roku 1919 byl na předměstí Olomouce v Hejčíně založen fotbalový klub. Traduje se, že zakladatelem byl pouze šestnáctiletý Karel Tatíček. Klub pod názvem SK Hejčín vstupil do Hanácké župy, kde hrál až do sjednocení tělovýchovy. V roce 1949 došlo ke sloučení se Sokolem a DTJ a vznikl tak ZSJ Sokol Moravské železárny Olomouc. Ten startoval v I. A třídě HFŽ od roku 1952 jako DSO Baník MŽ Olomouc.V roce 1954 mužstvo vybojovalo postup do moravské divize, ale po roce sestoupilo. Toho roku se klub sloučil s RH Olomouc a do nové sezony vstoupil klub pod novým názvem DSO Spartak Olomouc. Dres týmu oblékali mimo jiné Palivec, Kramerius a Mackowski. Kariéru v dresu DSO Spartak Olomouc končil populární fotbalista své doby Otto Nožíř, jenž oblékal dres ASO Olomouc a pražské Slavie. V roce 1959 postoupil klub do I. moravské divize, ale opět jen na rok.

Teprve od roku 1960 nastává období vzestupu klubu. Pod novým názvem TJ MŽ Olomouc v sezóně 63-64 vítězí v krajském přeboru a startuje v II. fotbalové lize, ale jen dočasně. Klub se v následujících letech pokoušel každým rokem o postup do reorganizací vytvořené III. ligy. To se zdařilo až v roce 1974 pod vedením nového trenéra Karla Brücknera. Klub se začal zaměřovat na hráče z vlastních řad a nejbližšího okolí, kteří se zasloužili o konjunkturu olomouckého fotbalu. V dresu Sigmy se po roce 1974 začínají objevovat hráči, jejichž jména bylo možno dříve či později spatřit v sestavách ligových družstev. Například Smetana (Baník, Hradec, Vítkovice), Máčala (Gottwladov), Gomola (Žilina, Teplice, Plzeň), Šišma (Baník, Cheb), Jiskra (Baník, Třinec), Uličný (Sparta, Plzeň), Jar. Fiala (Plzeň), Palička (Plzeň), Vybíral (Bohemians). Ti se spolu s fotbalisty z blízkého okolí a odchovanci zasloužili o konkjunkturu fotbalu v Olomouci, jejíž začátek byl právě v tomto období. Není bez zajímavosti, že od roku 1974 tým každý rok postupoval výš nebo se umístil v tabulce na lepším místě než v předcházejícím ročníku. V roce 1977 obsadil klub postupové místo do nově vytvořené I. české národní ligy. To se již tvořilo mužstvo s ambicemi na postup do I. ligy kopané. Za Sigmu tehdy hrávali třeba Palička, Vybíral, bratři Fialové, Knoflíček nebo Petržela. Jejich výkony byly předmětem pozornosti ligových oddílů. V roce 1982 postoupila Sigma pod vedením trenéra Vlastimila Zemana do první ligy. Historicky první ligové utkání bylo odehráno 28. 8. 1982 proti soupeři z Nitry a s výsledkem 1:1. Mnohaleté přání olomoucké fotbalové veřejnosti se tak konečně vyplnilo, i když jen na jednu sezónu.

Po sestupu bylo mužstvo doplněno zkušenými hráči (Lauda, Knapp, Hajský), na postu trenéra zahájil svoji zářnou kariéru Karel Brückner a se šestnáctibodovým náskokem přivedl SK Sigma Olomouc zpět do nejvyšší fotbalové soutěže. V následujících sezónách se Olomouc v I. lize nejen pevně zabydlela, ale patřila k nejúspěšnějším týmům této soutěže. O tom nejlépe svědčí jedno druhé (95/96) a čtyři třetí míta (90/91, 91/92, 97/98 a 00/01) v konečném bilancování ligových sezón. Také na mezinárodní scéně se SK Sigma Olomouc neztratil a při osminásobném startu v Poháru UEFA sehrál řadu výborných utkání s renomovanými evropskými kluby (Real Madrid, Juventus Turín, Olympique Marseille, Hamburger SV, Fenerbahce Istanbul, Real Mallorca, Celta de Vigo). Největších úspěchů v tomto směru dosáhl klub v ročnících 90/91, kdy se probojoval do čtvrtfinále a o rok později do 3. kola. Úspěchem bylo i finále Intertoto Cupu (00/01), kde Olomouc podlehla italskému Udinese Calcio. Během těchto čtyřiadvaceti ligových ročníků se v kádru "A" mužstva vystřídalo mnoho dříve či později známých hráčů (Příložný, Šišma, Beznoska, Drulák, Mlejnek, Sedláček, Kouřil, Kalvoda, Vaďura, Maroši, Slabý, Bokij, Rada, Pivarník, Baranek, Šmarda, Špilár, Mucha). Hodně jich vzešlo i z vlastních mládežnických mužstev (Látal, Hapal, Kovář, Heinz, Ujfaluši, Kobylík, Rozehnal, Kováč), kteří se vesměs uplatnili ve velkých evropských klubech.

 

 


 

 
NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE