world live score

NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE

FORTUNA

  

RSS

RSS

Soccer Legends CZ

Berger Jan ( Czech )

Jan Berger narozen 27. listopadu 1955, Praha

bývalý československý fotbalový reprezentant a v současnosti trenér.

 V československé lize odehrál 241 zápasů a vstřelil 43 gólů, za reprezentaci 30 utkání, v nichž vstřelil 3 góly.S fotbalem začal v pražském Břevnově. V roce 1976 ho získala Škoda Plzeň. V letech 1978 až 1980 byl na vojně v Dukle Praha. Tam se v roce 1979 získal mistrovský titul. Následně odešel do Sparty Praha.....

V roce 1980 získal zlato na fotbalovém turnaji olympijských hrách v Moskvě, v témže roce získal bronz na mistrovství Evropy. Byl také v kádru reprezentace pro mistrovství světa v roce 1982 ve Španělsku. Se Spartou získal v letech 1984 a 1985 československý titul, v roce 1984 se stal československým fotbalistou roku. V roce 1986 dostal povolení přestoupit do ciziny, a odešel tak do FC Zürich, kde zůstal dlouhou dobu. V sezóně 1990/91 odešel do FC Zug, později hrál za další švýcarské kluby: Juventus Zürich, FC Kreuzlingen a FC Schlieren. V roce 1999 se vrátil do Česka, do Černolic, kde zůstal do roku 2002. Později hrál v dalších nižších soutěží za Mělník-Pšovku, Spartak Příbram a SK Strančice. V sezóně 2005/06 převzal post trenéra v Dukle Praha, která hrála Pražský přebor. Odtud odešel v prosinci 2005. V březnu 2006 se stal trenérem Zelenče.


Trenérská kariéra 
Jako trenér působil také dříve ve Švýcarsku v nižších soutěžích. V té době pracoval také jako malíř a lakýrník, jímž je vyučen. V letech 2000 až 2003 vedl mládežnické týmy ve Spartě, od roku 2003 do roku 2005 pak v Brandýse nad Labem. V březnu roku 2006 převzal tým Zelenče.

 
V roce 1983 dostal Berger nabídku za milion dolarů na emigraci  od Realu Madrid, kterou však kvůli strachu z represí proti jeho rodině odmítl. Jednu dobu měl také problémy s alkoholem, a strávil tři měsíce v protialkoholní léčebně. Kvůli urážce tehdejšího komunistického prezidenta Gustáva Husáka byl podmínečně odsouzen do vězení.Osobně jsem na Honzu Bergra chodíval s tátou a na Letné tehdy byla atmosféra jako hrom. Výkon našich hochů stoupal a klesal s tím, jestli Honza hrál nebo ne. Je ale pravdou, že zraněný býval málokdy. Byl to totiž tvrďák jak k druhým, tak ale především k sobě. Sparťanské srdce bojovníka v sobě měl od narození a proto v životě překonal i těžká období. Byl hvězdou první velikosti a když dostal balón, tak z něj měli soupeřovi obránci v gatích ještě dříve, než se pořádně rozeběhl. Tehdy se říkalo, že soupeři Sparty prohrávali ještě před zápasem o dva góly už  v Průhonicích. Sám si vzpomínám, že tenkrát Sparta měla doma v lize Žilinu a Honza tak zamotal toho jejich obránce, až se ten zranil, aniž by se ho někdo dotkl. Tohle Berger uměl a proto to byl vyjímečný hráč. Proto našlapané tribuny skandovali " Honza není člověk, Honza je bůh!" a byla to pravda, protože on byl fotbalovým bohem tehdejší doby. Fanoušci ho milovali také pro jeho přímou, spravedlivou povahu a nesouhlasný postoj s tehdejším komunistickým režimem, který každý dobře znal. Já osobně  děkuji, že jsem v té době mohl žít a tohoto fotbalistu vídat na vlastní oči. Rozdával radost i potěšení a velkou měrou přispěl k úspěchům Sparty v devadesátých letech. Pro své skvělé výkony a osobní statečnost  se stal v srdcích všech sparťanských fanoušků nesmrtelným.

 
NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE