world live score

NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE

FORTUNA

  

RSS

RSS

Soccer Legends

Pelé - Edson Arantes do Nascimento ( Brazil )

Pelé, vlastním jménom Edson Arantes do Nascimento, je pravděpodobně neslavnější a nejoblíbenější fotbalista všech dob. Narodil se 23. zaří 1940. Svoji přezdívku si vysloužil už v dětských letech a rozhodl si ji ponechat pro fotbal. Pelého otec Joăo Ramos, známý pod přezdívkou Dondinho, byl také vynikajícím fotbalistou, podle mnohých jedním z nejlépe hlavičkujících útočníků své doby, ale jeho kariéru zastavilo zranění nohy. Svého syna vedl k fotbalu odmalička....

 Když zrovna Pelé neběhal po trávníku s kamarády, vydělával čištěním bot, protože rodina byla chudá. Zpočátku hrál místo fotbalového míče s hadrovým bos na ulicích. První míč dostal v deseti letech. A když tedy měl už kopačky a fotbalový míč, jeho tým neměl pořádnou sadu dresů. Pelé byl to vyřešil. Blízko jeho domova projížděly vlaky s vagony plně naloženými buráky. A když kolem projel vlak, nějaké ořechy z vagonu spadly. A v čem to spočívalo? Pelé je sbíral, prodával, dokud jeho tým neměl dost peněz na pořádné dresy. Ve čtrnácti se šel učit ševcem, ale učení nedokončil.
V patnácti ho bývalý reprezentant Waldemar de Brito ukázal zástupcům klubu FC Santos a říkal jim, že přivedl budoucího nejlepšího fotbalistu planety. První ligový zápas si zahrál v září 1956 ještě před svými 16tými narozeninami a hned v něm dal gól. Úchvatná kariéra mohla začít. Klub Santos se pro néj stal domovem.

O rok později, ve svých 16ti letech nastoupil poprvé v dresu Brazílie. Svým výkonem si vysloužil i nominaci na MS 1958 (tehdy mu ještě nebylo ani 18), kde vstřelil 6 svělých gólů a dva dokonce ve finále, proto domácím Švédům, které vyhráli 5:2.

V roce 1958 dokázal za Santos vstřelit 138 gólů a vytvořil tím rekord! Stobrankovou hranici klubových gólů překonal ještě dvakrát. Vyhrál devětkrát brazilskou ligu. V 1114 utkání za Santos vstřelil téměř neuvěřitelných 1090 gólů. Za kariéru nastřílel na mezinárodní scéně rekordních 97 branek, drží také rekord v počtu nastřílených hattricků (92) a nastřílel celkem 1280 gólů v soutěžních zápasech, čímž se zařadil na druhé místo historických tabulek za dalšího Brazilce, Artura Friedenreicha.

V roce 1962 Brazílie titul obhájila titul . K roku 1967 se váže historka, že účastníci civilního konfliktu uzavřeli na 2 dny příměří, jen aby mohl v Lagosu Pelé sehrát exhibiční zápas.

V roce 1970 Brazílie se znovu dostala až do finále. Setkala se tam s Itálií a porazila jí 4:1. Pelé se stal zatím jediným hráčem, který získal třikrát titul mistra světa. Toto byl jeho poslední světový šampionát.

Poslední zápas kariéry si Pelé zahrál na stadionu newyorkských Giants 1.října 1977. Cosmos hráli proti Santos a na zápas přišlo přes 75.000 lidí. Brazilec odehrál jednu polovinu za Cosmos, druhou pak za Santos.

V roce 1978 získal Mezinárodní cenu míru. V Brazílii po nějaký čas zastával funkci ministra pro sport a spolupracoval například s organizací UNICEF.

Pelé byl hned několika médii označen za nejlepšího sportovce všech dob – namátkou například francouzským sportovním časopisem Equipe či agentura Reuters. Asociace FIFA ho pak jmenovala fotbalistou století. Bylo o něm také natočeno několik filmů, z nichž nejznámější je „Pelé“ z roku 1977, pro který sám složil hudbu. Pelé a Franz Beckenbauer obdrželi v roce 2004 od mezinárodní federace řád za zásluhy. Zasloužil si ho svým celoživotním přínosem fotbalu.

Zajímavost: Pelého dres z vítězného finále MS 1970 byl prodán v roce 2002 v slavném aukčním síni Christie's za 157 750 liber.
 
NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE