world live score

NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE

FORTUNA

  

RSS

RSS

Soccer Legends

Strelcov Eduard ( Russia )

Fotbal začal hrát Eduard Strelcov za továrenské mužstvo "Fraser", ačkoliv od dětství snil o angažmá ve Spartaku, osud nařídil, aby své jméno spojil s Torpedem Moskva. Na první trénink v Torpedu přišel v prošívané bundě a dřevěným kufříkem v ruce, slavný trenér Viktor Maslov měl jasno: Máme obrovský talent !
Maslov přitom chválil jen ve výjimečných případech, většinou byl ohledně schopností svých oveček skeptický, když v Dynamu Kyjev vedl pozdějšího držitele Zlatého míče Olega Blochina, nikterak valné mínění o něm neměl. Městem se ihned rozneslo, že za moskevské Torpedo hraje jakýsi mladičký šestnáctiletý útočník, který si s míčem může dělat, co se mu zlíbí. "Míč, který vyšle Strelcov, má oči," říkalo se.

V roce 1954 debutoval Strelcov v sovětské lize a vytvořil obávaný tandem s Valentinem Ivanovem. V sedmnácti letech se hattrickem podepsal pod drtivým vítězstvím 6:0 nad Švédskem, stejným počtem branek ve svém druhém reprezentačním utkání sestřelil Indii. O rok později vyhrál korunku pro krále střelců sovětské ligy, a aby toho nebylo málo, v devatenácti letech dotáhl SSSR ke zlatu na Olympijský hrách v Austrálii.

Kolem Strelcova se rázem strhlo davové šílenství, fanoušci ho obdivovali, tleskali mu ve stoje a dokonce i ženy s dětmi znaly jeho pověstnou patičku. Strelcov byl prototypem dokonalého útočníka, byl silný, rychlý i chladnokrevný zároveň. On snad neměl jedinou slabou stránku.

Jak nepostradatelným hráčem byl, dokládá následující historka. Sovětský svaz čekalo v Lipsku veledůležité utkání proti Polsku o postup na mistrovství světa, Strelcov s Ivanovem kvůli čajovému dýchánku nestihli vlak, speciálně pro ně tak byl na několik minut odstaven v Možajsku. Opozdilcům bylo sděleno, že pouze vstřelený gól a vítězství jim zaručí, že se vedení v budoucnu nevrátí k jejich pochybení.

Strelcov byl navíc zraněný, požádal doktora, aby udělal vše možné i nemožné, musel hrát. V samotném utkání první gól dal a druhý zařídil, trenér reprezentace Gavrill Kačalin mu tehdy řekl: "Nikdy jsem tě neviděl tak dobře hrát se dvěma zdravýma nohama, jak dnes s jednou."

Blížilo se mistrovství světa ve Švédsku a nikdy nepochyboval o tom, že tento turnaj bude patřit Strelcovovi. Den před odletem na mundial byl spolu s Michailem Ogonkovem a Borisem Tatušinem obviněn ze znásilnění (byl však uvězněn jako jediný). Rozsudek si prakticky podepsal sám, naivně totiž uvěřil KGB, že když se přizná, na mistrovství světa odcestuje. Byl odsouzen k dvanáctiletému trestu v pracovním táboře.

Ve skutečnosti byl celý incident vykonstruovaný, což potvrzuje jak zaujaté jednání soudu, tak svědectví různých lidí, které se však nebralo v potaz. Lidé jsou přesvědčeni, že za jeho uvězněním stály jiné důvody, které byly tehdejšímu režimu proti srsti. První důvod: Strelcov odmítl hrát v armádním CSKA i komunistickém Dinamu (nepřemluvil ho ani legendární gólman Lev Jašin). Druhý důvod: Jeho bohémský způsob života a zevnějšek začal inspirovat mladé lidi, kteří měli stále více myšlenek na svobodu a nežití pod přísným dohledem. Třetí důvod: Nemístná poznámka o dceři jednoho z vrcholných představitelů tehdejšího režimu.

Z pracovního tábora byl Eduard Strelcov propuštěn v roce 1965, ale fotbal nemohl hrát hned, až za rok a půl mu dal svolení známý populista Brežnev. Bezprostředně po svém návratu do Torpeda se Strelcov radoval z titulu, v letech 1967 a 1968 byl vyhlášen nejlepším fotbalistou v zemi, přesto se už nikdy na svou tehdejší výkonnost nedostal, ztratil především rychlost, která ho dříve zdobila. I tak byl stadion při každém utkání Torpeda do posledního místečka zaplněn, nikdo si nechtěl nechat ujít výkony legendárního muže, který dělal čest svému příjmení.

Kopačky na hřebík pověsil Strelcov po sezoně 1970 s bilancí 222 odehraných utkání a 99 vstřelených branek. Ve zbytku života pracoval s mládeží Torpeda. V pouhých 53letech zemřel ve svém domě na rakovinu plic, těžká práce v uranových dolech se na něm podepsala.

Byl červenec, měsíc jeho narození, měsíc jeho uvěznění. Od začátku byl pro Strelcova osudným.
 
NOT WITHOUT SPORTS DAY - NOT DAY WITHOUT WORLD LIVE SCORE